wlosy--jedwabiste
Jedwabiste, pełne blasku włosy to oznaka ich mocnej kondycji.
18 czerwiec 2015
Pokaż wszystkie

Koloryzacja włosów farbami z amoniakiem czy bez?

042

Oto jest pytanie na które znajdziemy Odpowiedź!

Przy podejmowaniu decyzji o farbowaniu jednocześnie decydujemy się na określony sposób koloryzacji. Do wyboru mamy różne preparaty, takie jak szampony koloryzujące, farby, kremy, pianki, żele koloryzujące itp. Mamy także do wyboru produkty z zawartością okrytego złą sławą amoniaku i bez jego zawartości.

Ostatnio na polskim rynku pojawiło się wiele środków do koloryzacji bez amoniaku, ale co to właściwie oznacza dla nas, farbujących włosy? Oczywiście nikt nie chce mieć zniszczonych, suchych i popalonych włosów, dlatego często decydujemy na nowe produkty bez zawartości amoniaku. Mało kto jednak zadaje sobie pytanie: co jest zamiast amoniaku? Czy rzeczywiście farby z tradycyjną zawartością amoniaku są tak szkodliwe i niszczą włosy?

Amoniak i jego zastosowanie w farbach.

W farbach potrzebne są składniki umożliwiające im działanie – wprowadzające i pozwalające zagnieździć się nowemu pigmentowi do środka włosa. Taką funkcję pełni w tradycyjnych farbach amoniak. Oznacza to, że nie istnieje w praktyce farba, która nie potrzebuje nośnika do pigmentu. Dokładnie tak, jak potrzebny jest utleniacz, niezbędna jest jakakolwiek substancja, mająca właściwości podobne do amoniaku.

Działanie farby bez amoniaku i reakcje zachodzące podczas samego procesu farbowania są takie same. Farba do włosów bez amoniaku, szczególnie jeśli oczekujemy od niej trwałego efektu, zawiera

inne substancje, które pełnią taką samą funkcję jak amoniak. Bardzo często składnikiem zastępującym amoniak jest to monoetyloamina (MEA). Amoniak zawarty w farbach ma na celu rozpulchnić włos, odchylić łuski by mógł wniknąć we włos nowy pigment. Sole amonowe robią dokładnie to samo – coś musi umożliwić wniknięcie pigmentu, by trwale zmienić kolor.

Czy farby bez amoniaku są łagodniejsze?

Farby bez amoniaku są bardziej łagodne dla włosówiskórygłowy,nieniszcząich,niepodrażniają i nie uczulają.

Zaletą farb z solami amonowymi zamiast amoniaku jest praktycznie brak zapachu i nie podrażnianie skóry. Amoniak jest gazem i ma każdemu chyba znany duszący i nieprzyjemny zapach. Farby z MEA natomiast są niemal całkowicie bezwonne, bo sól nie posiada zapachu. Jedną z takich farb jest MAXIMA – NHP.

Farby te oprócz wyeliminowania amoniaku czy parabenów są wolne również od agresywnych drażniących składników takich jak np. SLS czy parafina. SLS SODIUM LAURYL SULFATE. Jest to syntetyczny detergent dodawany do płynów do mycia naczyń, podłóg i płynów do prania. Jego zadaniem jest usunięcie tłuszczu i wytworzenie piany. Niestety substancja ta powoduje wysypki na skórze, podrażnienie oczu, a także przyczynia się do powstania łupieżu na owłosionej skórze głowy. Uszkadza osłonki włosów powodując ich łamliwość i rozdwajanie oraz wypadanie włosów. Farby NHP mają w składzie masło kokosowe i olej arganowy co powoduje, że włosy są mniej porowate, bardziej odżywione i pełne blasku.

A co z siwymi włosami?

Farby z zawartością amoniaku lepiej pokrywają siwe włosy. Amoniak silniej rozchyla łuski i lepiej rozprowadza pigment. Dzięki temu kolor dłużej utrzymuje się na włosach, jednak długotrwałe stosowanie może prowadzić do ich osłabienia. Z kolei sole amonowe zawarte w farbach bez amoniaku muszą działać znacznie dłużej. Uzyskany kolor jest zazwyczaj lekko ciemniejszy niż po amoniaku, może słabiej pokryć siwe włosy, ale za to kolor jest bardziej błyszczący, a włosy mniej porowate. Czy więc używać farb z amoniakiem czy bez jego zawartości? Każdy będzie miał swoje własne zdanie na temat amoniaku i środków zastępujących go, dla jednych lepsza i delikatniejsza okaże się farba bez amoniaku, inni pozostaną przy tradycyjnej koloryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *